My dentyści niejednokrotnie zamiast wysłuchać, od razu przechodzimy do badania, a nasi pacjenci – zwłaszcza ci z TMD – często mają bardzo dużo cennych informacji do przekazania. Udzielone odpowiedzi na precyzyjnie zadane pytania naprowadzają nas na właściwą diagnozę i prognozę. Czasem po przeczytaniu wywiadu okazuje się, że „nie taki wilk straszny jak go malują”. Innym razem udzielone odpowiedzi sugerują nam, że warto „ze sceny zejść” i przekazać pacjenta z bólem przewlekłym czy neuropatiami do bardziej doświadczonych kolegów, aby nie wpakować się w kłopoty.
- Szczegółowa analiza zmodyfikowanej części okluzyjnej kwestionariusza Johna Koisa.
- Podstawowe zaburzenia mięśniowe – współskurcz protekcyjny, lokalna mialgia
- Kiedy warto wręczyć pacjentowi ankietę bólu twarzoczaszki ? Jakie pytania zadajemy aby wiedzieć jak leczyć pacjenta z przewlekłym bólem TMD ?
- Pierwotne i wtórne węzły urazowe.
- Różnicowanie pacjentów z zaburzeniami okluzyjnymi od tych z problemem erozyjnym ze szczególnym uwzględnieniem bulimii, i środków do higieny jamy ustnej.
- Fakty i mity dotyczące wpływu zaburzeń zgryzowych na przyzębie i powstawanie recesji w oparciu o EBD
- Jak rozpoznać : Akceptowalna funkcja, Frykcyjny model żucia, Łagodne zaburzenia stawu skroniowo żuchwowego, mowy i oddychania, Zawężona koperta żucia,
- Dysfunkcja okluzyjna, Parafunkcje, Zaburzenia Naurologiczne, Zaawansowane zaburzenia stawu skroniowo żuchwowego, mowy i oddychania
- Czy okluzyjna dysfunkcja rzeczywiście wynika ze złej okluzji ?
Kwestionariusz STOP-BANG – kiedy podejrzewamy bezdech i jakie są dalsze kroki postępowaniu.